alba-forum

alba-forum
 
ForumRegjistrohuPortalliGalleryKėrkoidentifikimi

Share
 

 poezi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:25 am

NATA E POETĖVE

Kur heshtja mbulon ēdo gjė
Kur tė gjithė flenė
Zgjohen poetėt
Pėr t’u djegur nėpėr vargje

Ata ia shtrydhin
Gjakun e keq mendimit

Shpirti i tyne shesh betejash

Nga temperatura e fjalėve
Vdesin ngadalė pa klithma.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:25 am

Petals
--------------
Life is a stream
On which we strew
Petal by petal the flower of our heart;
The end lost in dream,
They float past our view,
We only watch their glad, early start.

Freighted with hope,
Crimsoned with joy,
We scatter the leaves of our opening rose;
Their widening scope,
Their distant employ,
We never shall know. And the stream as it flows
Sweeps them away,
Each one is gone
Ever beyond into infinite ways.
We alone stay
While years hurry on,
The flower fared forth, though its fragrance still stays.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:25 am

Jeta si rreke'
mbi te cilat ne shperndame
petal pas petali lulen e zemrave bashkuar,
fundi ne enderra u humbte,
lundruan pertej aq sa ne pame
vezhgojme vec fillimin, te heret, gezueshem, shpenguar.

Ne me frike nga shpresa mbushur,
te purpurt nga gezimi,
shperdajme keto gjethe te trandafilit, papushim;
horizontet shpalosur,
i larget qellimi,
kurre s'do e dime. Dhe rrekeja tek rrjedh pa ndalim
i hedh tutje, s'mund ta ndalojme,
secila iken e zhduket krejt
larg, larg ne menyra qe askush s'i di.
vec ne mbesim, vec ne qendrojme
e kur vitet vrapojne e ecin shpejt,
Lulja vertet iku shkoi, por brishtesia i ka mbetur perseri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:25 am

ZAMBAKU MBI VARR...

Nga larg po te shkruaj,
e me mall te madh po pres.
Njehere te te shikoj,
e me pas te vdes!

Pasi te kem vdkur,
ne varreza do te jem!
Por serish ne zemren e mekur,
ty brenda do te te kem.

Ti po deshe, na ler ndonje kujtim,
qe malli te na marre te dyve.
Mbill nje Zambak mbi varrin tim,
dhe ujite me lotet e syve...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:26 am

'' ME FAL, NENA IME ''

Nena ime nene e dashur,
per ty zemra me ka plasur.
Para kohe une u plaka,
ketij kurbeti i rente flaka!

Nga ti ika u largova,
dhe gabimishte te lendova!
Por ja qe fati me denoi,
pa ty nene une te jetoj!

Ne enderr jam me ty c'do nate,
edhe pse ti ndodhesh larg.
Cfaredolloj dhimbje ma lehteson,
dora jore kur me ledhaton.

Me duket vetja si jetim,
ketu larg teje ne mergim!
Ndjenjat me jane ndryshkur nga vetmia,
e shpirtin ma braktisi lumturia!

Pa ty nene e shtrenjte,
e rende qenka kjo jete!
Mallkuar qofte ky kurbet i zi,
qe padrejtesishte me ndau nga ti!

Prej dites kur dola ne kurbet,
nje faj i rende ne shpirte me vret!
Pesha e tij po me hap plage,
qe perjete do te rrjedhin gjak!

Te lutem me fal, nena ime,
qe te lashe ne hidherime!
Me fal qe po derdh lot per mua,
dhe mos harro nene, se une shume te dua.

Te dua aq sa jeten time,
e per kete nuk kam dyshime.
Ndaj po kthehem nene tek ti,
fluturimthi porsi veri.

Pritem nene se ja po vij,
e lotet ne sy, do te ti fshij.
Do te te marr ne perqafim,
gjersa ta shuaj une kete mallin tim....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:26 am

Vec me shpresen e agimit e gdhij naten ne mundim
Ndofta mike eren tende me e sjell era ne agim

Cudi druri i dashuris spo jep pemet qe pres un
Ndonese derdhet posi shiu mbi te lot i mallit tim

Pragun tend moj mikje ime si te e le a sme thua
Kur sme lene te largohem te degdisem ne mergim

TI me pallen moj te ndarjes seq me vrave seq me humbe
Tashti eja zemra ime falme jet pa mbarim

Se sa dite bera net ne ket enderr kaq te embel
Qe me ty moj te bej netet posi dite me shkelqim

Faj e turpe e kam ber qe sme flet me mall te faleshem
E qte bera qe kerkove te me tretesh ne largim

Dhe pse qenke e pabes per ty lutem nate e dite
Dhe pse spaske dashurin te kerkoj ne mallengjim

Sdo pushoj duke kenduar dashurin e mikes sime
Vetem vdekja do ta mbyll let goje ne shefrim

PSe kendoke ghithe jete kete keng o Sadi
Ska fund fjal e dashuris ska te shterur ky burim


SAADI SHIRIAZI
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:27 am

Dikur,
AI, fluturone drejt saj,
………………………..me krahet e endrres...
AJO,
Mbyllte dyer.
Dritare muroste
……………..me perjetesi…
Sot,
te dy…
Duke arnuar pleqerine – AJO...

Duke duke c’murosur endrra - AI…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:27 am

Njė fjalė…pėr ty…


Fjalė...
Thėnė ashtu sic duhet,
Hieroglif qė thote shumė,
Bėhet gėrmė pas gėrme varg.
Rrėnjėt kapen fort tek unė ,
….Degėt e heshtura,
……….tė atyre qė kurrė nuk i thashė,
……………Blerojnė tek ti…
Agoninė time
pėrtypin kukuvajkat rrugės.
E nėse s’mundin,
Mos e prek!
Dimri e ngrohnė muzgun e gjumit te tij…
Nėse thahen njomėshtirat degė,
..........Trokit me grushta kraharorin tim,
…………..Mund ta gjesh aty tė strukur.
……………….Atė qė kurrė nuk njohu zgjim.
Shtrydhe,qė tė pikojė
Etjen pėr njė kėngė tė harruar,
Apo thjesht, pikėllim…
Qumėsht dėshirash,
….mbetur nga shtatėzania e fundit me dritėn,
……..Qė…ēuditerisht,
……………/..kish shijen e dashurisė,
E, kurrė nuk pikoi kur duhej,
nė “tė zezėn” e syve te mi…
Kam frikė ti shfaqem hijes.
………..Veten, e mas me metrin e memecėrisė...
Degė tė njoma thyer nga era,
Si vargjet e mia kėputen mėngjeseve tė fjalės…
……(Qė duhet thėne sė mbari,.jo sė prapthi)
…………Hieroglif i vogėl qė flet aq shumė,
……………..E, gėrmė pas gėrme, bėhet poezi…Rrėnjėt kapen aq fort tek unė ,
…………Degėt e heshtura
……………..tė asaj qė kurrė nuk e thashė,…………………….Blerojnė tek ti…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:27 am

Po hirin ku ta ēoj?


Dua ta pastroj kėtė farė,
..........................nga mbeturinat.
Tė mbjell dhe tė korr,
..........................njė bar tė ri.
Njė bar qė, tė ftillojė lėndinat,
E tė harlisė, nė liri.
Mbeturinat t’i helmoj…!
Pastaj, me zjarr ferri t’i djeg.
I djeg...
Po hirin, ku ta ēoj??

Suzana Zisi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:28 am

Edhe kur kujtesa


Edhe kur kujtesa ime e lodhur
Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
Une ty s'do tė harroj.
Do tė kujtoj
Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
Si njė dėborė e pashkundshme.
Ndarja erdhi
Po iki larg teje...
Asgjė e jashtėzakonshme,
Veē ndonjė nate
Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:28 am

MERZIA


Merzia varferon vec pjese te trupit
Te cilat fshihen nen bust
Merzia, piedestali qe me larton
Kesaj rruge pa tradita, pa barrikada
Te pjek merzia, merzia, merzia
Sic piqet nje pikture anitike, plasaritet verniku
Pluhuri mbi pikture i josh qepallat te ulen
E tonet kuqerreme te burojne nga merzia
Prej piktures e sajojne dhomen e vetevrasjes,
ku perdet u ulen
eshte dhoma e mire e miqve, me veles
I je qepur nje karrigie te rende dhe nuk del kurre
Nga titulli i librit, brenda te cilit sigurisht qe ti
ekziston
Nen emra te rreme e kujtese te njellojte
Ne nje cep te bibliotekes do ta gjej te vjeter librin
Merzia, merzia
Merri gjymtyret e mija e hidhi ne ndonje loje
Ku vec mund te humbet
Vec te mos e prek me trupin
As te falem me to nuk dua
Ose i nderroj gjymtyret me floket e mij
Ah, floket e mij dy here te prere, aq te gjate
Mes tyre gjendesha mes nje kopshti trendafitesh ujitur
pa gjak
Ku stolat kendonin me ze te harruar
shatervani...
Aty midis flokesh i shpetoja njerezise
Tek me sy te mbyllur ecja e s'me shihnin
Kerkoj floket e mij qe qene te verdhe
Po krejt ma thithnin te keqeni dhe me linin mua
Vec merzira te mira
Po tani qe pa floke kam mbetur, pa njerez kam mbetur
Merzia
Eshte dicka e hidhur qe nuk ben dot pa te me
Si edhe pa e quajtur pikellim apo me fjale me te ndera
eshte dicka qe vertet te kthen ne bust
Barkun me qime e kofshet t'i fsheh e t'i ruan
Ne uje te mbyturish
Qe t'i kesh per pleqeri
Tani qe zhduka edhe floket e shenjte
nje figure e lojes me letra jam bere
Duke buzeqeshur me nje lule gazi ne dore
Me ca rroba te stolisura fort
Bust, bust spathi, si fant
Me dy koke e kater duart me thika e gjethe te gjumit
Tanime merzia si nje gjarper pellumb
Ne nje fole thurur prej flokesh te ngordhur
Ngroh si veze dy kokat e mija
Njera eshte per vrasje, tjetra per vetvrasje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:28 am

BALADĖ QYTETSE
Mbramė
qiella dhe hyjt e vramė
njė ngjarje tė trishtueme panė:
Hije... jo! - por njė grue
me ftyrė tė zbetė edhe me sy
tė zez si jeta e saj,
me buzėn tė vyshkuna nė vaj,
me plagė nė gjoks e stolisun
me veshje dhe me shpirt tė grisun,
me hije grueje,
njė kens kėso bote,
njė fantom uje
vallzonte valle nė rrugė tė madhe.
Dy hapa para, dy hapa mbrapa
me kambė tė zbathun,
me zemėr tė plasun.
Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
me flokė tė thime,
me ndjesi tė ngrime.
(Dikur,
kur gjit' e saj me kreni
shpėrtheheshin n'aromė,
kur ish e njomė -
atėherė e dashunojshin shum zotni.
E sot?)
Jeta e saj asht kjo vall' e ēmendun
nė rrugat e qytetit tonė,
njė jetėn e fikun, njė jetė e shterun,
shpin i molisun, zemėr e therun,
njė za vorri, njė jehonė
qė vallzon natėn vonė
nėpėr rrugat e qytetit tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:29 am

Edhe kur kujtesa

Edhe kur kujtesa ime e lodhur
Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
Une ty s'do tė harroj.
Do tė kujtoj
Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
Si njė dėborė e pashkundshme.
Ndarja erdhi
Po iki larg teje...
Asgjė e jashtėzakonshme,
Veē ndonjė nate
Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:29 am

Nė parkun qė mbuluan fletėt
Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
Tė dy ne ecim qetėsisht,
Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
Qilim tė verdhė natyrisht.

Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
Ju fanit njė muzg i vonė
Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

Nga vagabondėt me cigare
Ti mos u tremb e dashur kot
Imazhin tėnd as dinosaurėt
Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.

Qė ti tė vije kaq e bukur
Me kėta flokė, me kėtė hap
Toka tė egrėn klimė e zbuti
Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
Qė te kjo botė tė vije ti..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:29 am

Nese une e para do te vdes
i fundit ti me puth ne ball se me ke dashur me gjith shpirt
per aq koh sa uen isha gjall
E po te le si amanet varrin e ftoht ku vet do hyj
mos ma mbuloni me mermer
dua ti dal barit permbi
E kur te ket ardhur maji
tek varri eja me tako
fijet e barit mbi koken time
me mall si floket e mia mi ledhato
nga zemra ime e tretur
do te mbij nje lulekuqe
ndersa une nuk mund te ngrihem
ti mere puthe - puthe
ne cast ato do te mblidhen
petalet e kuqe nga malli
dhe do te puthin buzet e tua
ashtu si te puthja une persegjalli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Sponsored content
poezi Empty
MesazhTitulli: Re: poezi   poezi Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
poezi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
alba-forum :: Poezi-
Kėrce tek: