alba-forum

alba-forum
 
ForumRegjistrohuPortalliGalleryKėrkoidentifikimi

Share
 

 kuriozitet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
HeLl RaIsEr
antar


Numri i postimeve : 24
fidan :
Registration date : 06/01/2008

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeSun Jan 06, 2008 4:25 pm

Fusha mė e madhe e naftės nė botė ėshtė ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a pėrpunimit tė naftės "Armako".Madhėsia e fushės ėshtė 241,5x35.42 km2.
Alfabeti mė e gjatė ėshtė i gjuhės kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
Numri mė i madh i tė vdekurve nga uria ėshtė shėnuar nė periudhėn 1918-1943 nė tė cilėn vdiqėn gjithsejt 28 104 000 njerėz.
Pėr tė prodhuar 1 kg. mjaltė bletės i duhet tė thithė nektarin e 12 milion luleve duke bėrė rreth 300 000 kilometėr fluturim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dr.Death
antar


Numri i postimeve : 15
fidan :
Registration date : 30/12/2007

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 4:30 am

bravo shum te mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:44 am

Numri mė i madh i tė vdekurve nga uria ėshtė shėnuar nė periudhėn 1918-1943 nė tė cilėn vdiqėn gjithsejt 28 104 000 njerėz.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:44 am

Pėr tė prodhuar 1 kg. mjaltė bletės i duhet tė thithė nektarin e 12 milion luleve duke bėrė rreth 300 000 kilometėr fluturim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:44 am

Luftėrat dhe statistikat:Nga 1618 mė 1905 janė bėrė 1044 luftėra tokėsore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta mė e gjatė llogaritet midis Venecas dhe Turqisė (55 vjet) nė vitet 1644-1699, kuse lufta mė e shkurtė ėshtė ajo midis Austrisė dhe Italisė e cila zgjati vetėm 6 orė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:44 am

zogu nuk ka shqisėn e tė nuhaturit dhe tė shijes.
Qukapiku nė ditė han mesatarisht 3000 insekte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:44 am

Nga barku i vajzės 20 vjeēare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokėve te saj tė cilat i kishte gėlltitur,i rėndė 2,5 kg.Operimi u realizua nė mars 1985.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:44 am

Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:45 am

Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė
Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:45 am

Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000.
Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesanė Dublin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:45 am

Ēdo 1 person nga10 persona nė botė jetojnė nė ishull.
Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė
ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:45 am

Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionėtelefona, gjysma e botės
ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.
Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:46 am

Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njėtjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Bloody Psycho
Admin
Admin
Bloody Psycho

Numri i postimeve : 105
fidan :
Registration date : 29/12/2007

Character sheet
dani: 485

kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:46 am

Nė Romėn Antike veza gjendej vetėm nė tavolinat mė tė rėndėsishme dhe ruhej vetėm pėr miqtė mė tė rėndėsishėm.
Nė Egjypt veza konsiderohej njė privilegj dhe monopol i faraonėve, sacėrdotėve dhe shtresave tė larta tė shoqėrisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://alba-forum.albanianforum.net
Sponsored content
kuriozitet Empty
MesazhTitulli: Re: kuriozitet   kuriozitet Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
kuriozitet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
alba-forum :: Kuriozitete-
Kėrce tek: